Mnoho dětí, ale i dospělých, miluje ten pocit v břiše, který nastává s prudkou změnou pohybu. Nacházíme jej na horské dráze, ale třeba i v automobilu, řítícím se vysokou rychlostí. Asi málokdo si však pořídí domů horskou dráhu, nebo bude nezodpovědně překračovat povolenou rychlost. Naštěstí je tu řešení.
Tím jsou (nejen) dětské trampolíny. O co se jedná? Jde v podstatě o velmi pružnou, avšak pevnou látku, upevněnou k nejčastěji kulatému rámu, stojícímu na nízkých nohách. Právě ono pružení je základ, neboť umožňuje daleko vyšší skoky, než by člověk sám dokázal. Pružení navíc zajišťuje nejen měkký dopad, ale také lepší odraz k dalšímu skoku.
Není tedy divu, že se staly v posledních letech velmi populární. Pokud půjdete na jakoukoliv pouť, můžete si být jisti, že tam na ni narazíte. Prodejci také začali vyrábět a dodávat na naše pulty i domácí verze, takže váš potomek se může zabavit, kdykoliv si to bude přát.
To všechno zní dobře, ale je zde i nějaký háček? Ano, je, a tím je bezpečnost. Samozřejmě, jako vše, co je určeno dětem, musí i trampolíny před uvedením na trh projít náročnými testy, aby se prokázalo, že jsou dostatečně bezpečné. Testuje se však pouze jen materiál. Nejvíce úrazů však není způsobeno jeho vadou.
Podívejme se na konstrukci klasického domácího typu, který se běžně prodává v obchodech. Většinou nemá příliš velké rozměry a je tvořen skutečně jen pružnou látkou a rámem. A zde právě leží největší nebezpečí úrazu.
Díky její malé velikost je velice dobře možné, že si skákající dítě nevšimne, že už je u okraje a dopadne tvrdě na zem, nebo, což je ještě horší možnost, se zachytí nohou o rám. Výsledkem bývá přinejlepším zlomená končetina, v nejhorším případě i otřes mozku.
Samozřejmě lidé, kteří provozují tyto atrakce veřejně, si nemohou něco takového dovolit. Proto instalují nejrůznější bezpečnostní opatření, od sítě okolo celé trampolíny po zajišťovací postroje. Tím minimalizují nebezpečí zranění klienta na minimum.
Je jen škoda, že si to neuvědomují i běžní lidé a nesnaží se pro bezpečnost svých potomků něco dělat. Kdyby totiž lobovali, aby běžnou součástí byla i minimálně ochranná síť, množství úrazů by se prakticky okamžitě snížilo. Proto než nějakou koupíte, myslete především na bezpečnost svých dětí. Koneckonců, právě ony jsou tím nejdražším, co máte.