Vlastní bydlení je snem téměř každého z nás. Mít byt nebo dům v osobním vlastnictví a nehlídat termín v kalendáři, který červeným vykřičníkem značí placení nájemného. Ceny nemovitostí však každým rokem rostou doslova geometrickou řadou a společně s nimi i výše hypotečních úvěrů. Hypotéku je možné si pořídit jen společně se zástavou nemovitosti, což představuje zvláště u mladých rodin zásadní překážku a společně s potřebnými 30% z vlastní kapsy mnohdy problém, který nemá řešení. Není se tak čemu divit, že zamítnutých žádostí v bankách každým rokem přibývá, i když si banky stěžují na přebytek likvidity a málo potencionálních klientů.
Nepřeje tomu ani zpřísnění úvěrového zákona, který bankám vymezuje jasně dané podmínky, za kterých může být hypoteční úvěr schválen. Za zamítnutým úvěrem tak nestojí neochota bank, ale složitá legislativa České národní banky.
Výhodná hypotéka? Ano, ale ne pro každého!
Hypoteční úvěr se svou roční úrokovou sazbou kolem 1,5% patří mezi nejvýhodnější úvěrové produkty jak v bankovním tak nebankovním sektoru. Pro představu dlouhodobé spotřebitelské úvěry jsou opatřeny úrokem okolo 11% a k financování vlastního bydlení jsou tak krajně nevýhodné.
Neměli bychom ale zapomínat ještě na jeden úvěrový produkt, který nespadá do hypotečních úvěrů a ani ho striktně nemůžeme nazvat spotřebitelskou půjčkou. Jedná se o americkou hypotéku, která je tak trochu nešťastně nazvána hypotékou. Přitom se o hypotéku jako takovou nejedná a může u mnohých klientů vyvolávat mylný dojem.
S tímto typem úvěrového produktu přichází navíc i nebankovní společnosti, které nabízejí americkou hypotéku bez registru. Je určena primárně pro žadatele, kterým z nějakého důvodu odmítla banka půjčit. Mnohdy také představují jedinou záchrannou stanici před krachem, když za nedůvěryhodnými žadateli banka zavře dveře.