Jedním z často používaných materiálů ke stavbě a především zastřešení menších staveb, jako jsou nejrůznější kůlny či altánky, je i polykarbonát. Jedná se o speciální vyztužený plast, který lépe odolává vnějším vlivům, než ten klasický.
Samozřejmě jej můžeme najít v mnoha provedeních, ať už se jedná o barvy, kde může být čirý, zabarvený, avšak průhledný, nebo sytě barevný. To může být důležité například při stavbě skleníku či pařeniště.
Ovšem nejen barvou se mohou jednotlivé typy lišit. Rozdílné může být i provedení. Může se jednat buď o klasickou rovnou desku, nebo o vlnitou. Každá z nich má pak své výhody a nevýhody.
Vlnitý polykarbonát se často používá na zastřešení tam, kde úhel není zrovna nejstrmější a kde by hrozilo, že se voda bude držet v malých záhybech. Je totiž jasné, že je tento typ pokládán tak, aby vlnovky byly horizontální, nikoliv příčné. Důvodem je právě odvod vody.
Pak také může nastat situace, kdy nebudete chtít, aby voda stékala po celé ploše, nýbrž budete preferovat několik soustředěných proudů, které se lépe zachytávají.
Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že se v záhybech mohou usadit nejrůznější zvířata, případně se v nich mohou akumulovat nečistoty. Je tedy jasné, že tento typ vyžaduje poněkud častější čištění. S tím je třeba počítat, pokud se pro něj rozhodneme.
Na druhou stranu přímá deska tak dobře neodvádí vodu, a je proto potřeba její větší náklon. Také je zde nutné zbudovat okap, pokud nechceme, aby nám při voda stékala po celé ploše a podmáčela zdi či zemi.
I z tohoto důvodu se mnohem častěji používá vlnitý typ. Přeci jen, celkově vzatu, jeho výhody převažují nad nevýhodami, tedy alespoň u menších staveb. A to jsou právě ty, pro které je koneckonců především určen. A je dobře, že si to lidé uvědomují – přeci jen, snad každý si chce ušetřit práci.