Pampeliška je často uváděna pod názvem Smetánka lékařská a svými účinky na zdraví je nenahraditelná. Použít se dají jak květy a listy, tak i kořen. V době květu se doporučuje denně dobře rozžvýkat a spolknout pět až deset dobře omytých stvolů. Z čerstvých kořenů a listů si můžete vytvořit chutný salát. Stačí ho jenom lehce okořenit. Uvařit si rovněž můžeme pampeliškový čaj. Ten pijeme po doušcích půl hodiny před snídaní. Připravuje se už večer, kdy jednu čajovou lžičku kořene nasypeme do hrnku studené vody a necháme celou noc louhovat. Ráno zahřejeme a scedíme. Zdraví prospěšný je i sirup a pampeliškový med.
Bršlice kozí noha roste naprosto všude a než zjistíte, jaký to máte poklad v zahradě, se ji snažíte vypudit. Přitom platí jednoduchá pomoc. Kde ji nechceš, tam ji sněz. Podporuje trávení, je projímavá, antirevmatická a léčí dnu. Nakrájet ji můžete do salátu, přidat do polévek a chybět nesmí v zeleném smoothie. Chutný z bršlice je špenát. Jenom ztrácí tepelným zpracováním hodně vitamínů.
Kopřiva dvoudomá je nejlepší léčivá bylina na pročištění krve a rovněž na krvetvorbu. Pokud vám roste v zahradě, určitě si z jejích mladých výhonků udělejte na jaře očistnou kúru. Kopřivový čaj se pije po doušcích během celého dne po dobu čtyř týdnů. Blahodárně působí i na růst vlasů. Stačí si je po umytí oplachovat odvarem z čerstvých kopřiv. Ten je vhodný i na koupel nohou. Čerstvá šťáva, vylisovaná z listů, pomáhá při léčbě ekzému. Odvar z kořene likviduje plíseň na nohou a kopřivový sirup podporuje imunitu.
Sedmikráska patří mezi jedlé květy a svou nahořklou chutí zpestří zeleninové saláty. Čajový odvar z čerstvých i sušených květů a listů má příznivé dopady na zdraví. Využít se dá i jako přísada do koupele a přidat ji můžete do obkladu špatně se hojicích ran. Proti aftům je prospěšné žvýkat celé listy. Nálev ze sedmikrásek pomáhá při zánětech očí. Dobrým pomocníkem při kašli a nachlazení je sirup z květů.