Ano, je to pravda. Dokonce se uvádí, že kdyby všichni z nás lidí věděli, o jaký, že se tu jedná pro naše zdraví prospěšný keřík či strom, asi by nikdo neuřezal bezdůvodně ani jednu větvičku bezu. Je to proto, že vlastně u každé části této byliny můžeme najít velké léčebné a zdraví prospěšné uplatnění. Skutečně, ať už se u tohoto keře jedná o jeho kořen, nebo list, či jeho květ a následný plod, vše je pro naše zdraví prospěšné.
Ano, je to pravda a my máme u nás to štěstí, že černý bez roste a to i divoce, na okraji luk, na rumištích, ale také samozřejmě, že i v našich zahradách nebo i v lesích. Vyskytuje se jako rozložitý keř, ale také má tvar stromu, kdy může dosahovat výšky třeba i šest metrů. Černý bez má i dva a to hlavní způsoby jak ho můžeme využít. Jedná se o jeho květy, kdy celé okvětí, nebo také květní talíře, můžeme sbírat během počátku kvetení, a čaj z usušených květů je prvotřídním lékem proti nemocem z prochladnutí, nejen, že vyvolává pocení, ale také se podílí na ničení hnilobných bakterií, a na očistě zahleněných průdušek.
Již dávno byly zjištěné i močopudné účinky, nebo také to, že mírně projímá. To je velmi žádané, pokud chceme uvolnit naši zácpu. Ale tato droga z květů černého bezu má kromě vnitřního i vnější použití. Je totiž vynikající přísadou do inhalačních směsí, které můžeme využít nejen proti rýmě a při nebezpečných zánětech průdušek, ale také i proti bolestem zubů, hlavy, nebo na obklady, které mohou pomoci při křečových žilách. Stejně prospěšný a navíc i chutný je sirup z květů černého bezu, ten pochází konkrétně z Jižní Moravy. Tento sirup se vyrábí z černého bezu, tedy z jeho květů za studena, pomocí procesu, který se jmenuje macerování. Probíhá ve vodní lázni a do výluhu se přitom dává kvalitní hnědý cukr vyrobený ze třtiny. Díky tomuto způsobu obsahuje sirup všechny cenné pro naše zdraví složky, i tolik žádané antioxidanty.