Může se stát potápěčem skutečně každý? Ano! Dokonce i vy, pokud tomu odpovídá váš zdravotní stav. A jak začít?
Pro létání letadlem potřebujete licenci, pro řízení automobilu řidičský průkaz. Potápění není vyjímkou. K provozování toho sportu též potřebujete průkaz. Jak jinak než potápěčský.
Získání průkazu potápěče je samozřejmě podmíněno absolvováním potápěčského kurzu.
Ten se skládá ze tří částí:
· teorie
· výcvik používání výstroje, prováděný v bazénu
· ponor ve volné vodě
Proč se lidé potápějí nejčastěji?
Největším lákadlem jsou samozřejmě již zmíněné fotografie v časopisech nebo záběry v různých dokumentárních pořadech, které mohou působit skoro až kýčovitě.
Pokud vás nelákají hlubiny mořské, ale spíše sladkovodní, nemusíte podnikat dlouhé výlety za sluncem, ale ponořit se do vod v domácím prostředí.
Co takhle Slapská přehrada nebo Máchovo jezero. Potápět se můžete v podstatě kdekoliv, ale je dobré se o vybraném místě dopředu informovat a být připraven na případné nástrahy.
Kolik vás bude splnění vašeho snu stát?
Ceny kurzů se pohybují cca od 3 000Kč do 9 000Kč. Zapůjčení výbavy je většinou v ceně, ale při rezervaci kurzu se raději zeptejte. Tato zápůjčka nemusí být pravidlem a pro vás by to po příjezdu na lekci mohlo být nepříjemným překvapením.
Jak probíhá kurz freedivingu pro úplného začátečníka?
Teoretická část probíhá v učebnách k tomu účelu určených. Tištěné materiály, které jsou potřeba ke ,,studiu“ obdržíte před začátkem kurzu. Praktická stránka výcviku potom probíhá ve volných vodách například zatopených lomů či jezer. Před začátkem tohoto kurzu je většinou nutné obstarat si základní výstroj. Tou je myšleno: šnorchl, ploutve a masku. O zbytek už se postarají vaši instruktoři. Po ukončení tohoto kurzu se stanete potápěčem způsobilým k ponoru až do hloubky 18m.