Správně osázená skalka je ozdobou zahrady. Při vhodném výběru rostlin může působit esteticky dobře téměř po celý rok. Nejste-li nároční zahradníci a nebudete vybírat rostliny, které potřebují speciální péči, bude skalka na pěstování víceméně nenáročná. Určitě vás nemine odstraňování plevele. Některé plevely jsou velice úporné a odplevelování je nekonečnou prací. Nepříjemně vás může překvapit bršlice kozí noha. Plevel, kterého se zbavit lze jen těžko. Houževnaté dlouhé kořeny bršlice prorůstají hluboko pod kameny a jejich kořenový systém je velmi dlouhý téměř nevykořenitelný. K dobru musíme bršlici přiznat, že patří mezi léčivé rostliny. Její listy lze využít v kuchyni. Čaj z rostliny působí močopudně a účinný je při revmatických potížích.
Invazivně nemusí působit pouze bršlice. Některým druhům skalniček také vymezte pouze určitý prostor. Rostliny, které mají plazivé stonky sice vytvoří během krátké doby zelené koberce, ale mohou ubírat vláhu i živiny okolo rostoucím skalničkám. Mezi invazivní skalničky patří vrbina penízková a bedrnička. Se zaléváním skalniček si nemusíte dělat příliš velkou hlavu. Zálivka postačí jednou týdně v suchém období. Většina rostlin je pro růst v suché půdě uzpůsobena. Rostliny nezasazujte do těžké přemokřené půdy. Skalničky nepřihnojujte. Daří se jim v chudých propustných půdách. Hnojením jim naopak můžete uškodit. Rozdíl je u hrnkových skalniček, které jednou za čas přihnojit potřebují.
Jestli chcete skalku rozšířit a rozmnožit si stávající rostliny, posbírejte semena. Abyste nasbírali dostatek semen neodstraňujte všechny odkvetlé květy. Semena přes zimu uschovejte v suchu. Některé skalničky se ze semen pěstují jednoduše. Patří k nim všechny druhy orlíčků, petrklíče a hvozdíky. Při sběru semen, odstřihněte z rostliny vždy celý stonek s odkvetlým květem.