Název Japonsko znamená Země vycházejícího slunce. První písemné zmínky o Japonsku jsou již z prvního století. Od 12. do 19. století ovládali Japonsko vojevůdci, známý jako Šógunové. Japonsko je tvořeno mnoha ostrovy. Největšími z nich jsou Honšú, Kjúšú, Hokkaido a Šikoku, přičemž Honšú je největší. Tento ostrov je třikrát větší než Česká republika.
Jsou zde častá zemětřesení. Nejlidnatějším městem je hlavní město Tokio, kde žije asi 38 miliónů obyvatel. K památkám města patří císařský palác Kókjo. Původně byl pevností Šógunů, později se do něj přesunul císař se svým dvorem. Nejvyšší horou Japonska je Fudži. Tato hora je součástí národního parku a ročně ji navštíví 200 000 turistů. Město Kjóto, ležící na ostrově Honšú, bývalo dříve hlavním městem Japonska. Nachází se zde velké množství kulturních pokladů. Je zde například císařský palác Kacura, chrám Šunkoin a celá řada dalších paláců, chrámů a nádherných zahrad. Přístavní město Hirošima je známé především užitím první atomové zbraně ve druhé světové válce. Město Ósaka je známé svými výškovými budovami. Nalezneme zde však i několik historických památek.
Obdivovatelé bojových umění jistě znají tradici japonských bojovníků Samurajů. Tito samurajové oddaně sloužili svému pánu a řídili se kodexem. Dnes je možné navštěvovat školy, kde se učí některé samurajské praktiky. K Japonsku neodmyslitelně patří Gejši. Je to označení pro krásnou a inteligentní ženu, která dělá společnost mužům. Nejedná se však o prostitutky, jak se někdo domnívá. Gejša baví může svým tancem, zpěvem a rozhovory s ním. Tradičním oblečením Gejš je kimono. Tvář si Gejši natíraly na bílo a zvýrazňovaly si obočí a oči linkou.
Tradičním japonským sportem je Sumó. Jedná se o souboje tělnatých bojovníků v ringu. I v Japonsku mají svou mafii. Zde je známá pod názvem Jakuza. Dříve se obvykle k Jakuze připojili samurajové, kteří přišli o svého pána. Japonsko, jako první, přišlo s nápadem vybudovat vysokorychlostní železnice. Tato síť, na území Japonska, se nazývá Šinkanzen.